Fundusz Pracy

Program realizowany z rezerwy Funduszu Pracy w 2023 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu realizuje:
PROJEKT PILOTAŻOWY
 „Stabilna praca – silna rodzina – Jestem rodzicem i pracuję!"
PROJEKT OBEJMUJE PAKIET: szkolenie, opiekę nad dzieckiem, zatrudnienie
- wsparcie opiekuna uczestnika projektu
- pomoc w doborze szkolenia
- pokrycie kosztów na opiekę nad dzieckiem
- wspólne poszukiwanie pracy
- refundacja kosztów z tytułu zatrudnienia dla pracodawcy

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Projekt pilotażowy pn.: „Stabilna praca – silna rodzina – Jestem rodzicem i pracuję!"
DOFINANSOWANIE
858 861,58 ZŁ
CAŁKOWITA WATROŚĆ
858 861,58 ZŁ
Realizator projektu pilotażowego: Powiatowy Urząd Pracy w Piszu
Termin realizacji projektu pilotażowego: od 01.01.2022 roku do 31.12.2023 roku

Program realizowany z rezerwy Funduszu Pracy w 2022 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu realizuje:
PROJEKT PILOTAŻOWY
 „Stabilna praca – silna rodzina – Jestem rodzicem i pracuję!"
PROJEKT OBEJMUJE PAKIET: szkolenie, opiekę nad dzieckiem, zatrudnienie
- wsparcie opiekuna uczestnika projektu
- pomoc w doborze szkolenia
- pokrycie kosztów na opiekę nad dzieckiem
- wspólne poszukiwanie pracy
- refundacja kosztów z tytułu zatrudnienia dla pracodawcy

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Projekt pilotażowy pn.: „Stabilna praca – silna rodzina – Jestem rodzicem i pracuję!"
DOFINANSOWANIE
858 861,58 ZŁ
CAŁKOWITA WATROŚĆ
858 861,58 ZŁ
Realizator projektu pilotażowego: Powiatowy Urząd Pracy w Piszu
Termin realizacji projektu pilotażowego: od 01.01.2022 roku do 31.12.2023 roku

Program realizowany z rezerwy Funduszu Pracy w 2020 roku

Program „Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia" to program skierowany do osób bezrobotnych, które nie były w stanie samodzielnie znaleźć zatrudnienia lub dla których nie było odpowiedniej propozycji pracy niesubsydiowanej. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i kierowany był do regionów wysokiego bezrobocia. W ramach programu 103 osoby bezrobotne z powiatu piskiego skorzystało z:
- zatrudnienia w ramach robót publicznych - 80 osób,
- bonu na zasiedlenie – 11 osób,
- jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 12 osób.

Programy realizowane z Funduszu Pracy w 2019 roku

Program Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia" był to program skierowany do osób bezrobotnych, które nie były w stanie samodzielnie znaleźć zatrudnienia lub dla których nie było odpowiedniej propozycji pracy niesubsydiowanej. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i kierowany był do regionów wysokiego bezrobocia i takim regionem niewątpliwie był powiat piski.
W ramach programu 60 osób bezrobotnych skorzystało z:
zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych - 5 osób,
zatrudnienia w ramach robót publicznych - 38 osób,
bonu na zasiedlenie – 12 osób,
jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 4 osoby,
bonu szkoleniowego - 1 osoba.

 

Programy realizowane z Funduszu Pracy w 2018 roku

  1. Program „Aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych" – skierowany był jak sama nazwa mówi do osób długotrwale bezrobotnych. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i był odpowiedzią na zapotrzebowanie na dane formy wsparcia lokalnego rynku pracy jak i samych osób bezrobotnych z powiatu piskiego. W ramach programu 54 osoby bezrobotne skorzystało z:
- zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych - 5 osób,
- zatrudnienia w ramach robót publicznych - 43 osoby,
- bonu na zasiedlenie – 2 osoby,
- bonu zatrudnieniowego – 2 osoby,
- bonu szkoleniowego - 2 osoby.
 
  1. Program „Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w wieku 45 lat i powyżej" –  skierowany był do osób bezrobotnych w wieku 40 plus. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i był odpowiedzią na potrzebę wsparcia tej szczególnej grupy osób bezrobotnych              w urzędzie.
W ramach programu 61 osób bezrobotnych skorzystało z zatrudnienia w ramach robót publicznych oraz 1 osoba otrzymała jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
  1. Program Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia" – był to program skierowany do osób bezrobotnych z II profilem, które nie były w stanie samodzielnie znaleźć zatrudnienia lub dla których nie było odpowiedniej propozycji pracy niesubsydiowanej. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i kierowany był do regionów wysokiego bezrobocia i takim regionem niewątpliwie był powiat piski.
W ramach programu 89 osób bezrobotnych skorzystało z:
- zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych - 1 osoba,
- zatrudnienia w ramach robót publicznych - 52 osoby,
- bonu na zasiedlenie – 7 osób,
- jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 4 osoby,
- bonu szkoleniowego - 4 osoby,
- bonu stażowego - 5 osób,
- staży - 16 osób.
  1. Program „Aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi" – był to program finansowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, skierowany do osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie i zamieszkujących na terenach wiejskich, których największą barierą wpływającą na niską aktywność zawodową był brak możliwości dojazdu do pracy. W ramach programu 73 osoby bezrobotne skorzystało z:
- szkolenia – 3 osoby,
- zatrudnienia w ramach robót publicznych - 37 osób,
- bonu na zasiedlenie – 9 osób,
- jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 3 osoby,
- bonu szkoleniowego - 2 osoby,
- bonu stażowego - 5 osób,
- staży - 14 osób.
  1. Program „Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia" –  był to drugi program skierowany do osób bezrobotnych z II profilem, które nie były w stanie samodzielnie znaleźć zatrudnienia lub dla których nie było odpowiedniej propozycji pracy niesubsydiowanej. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i kierowany był do regionów wysokiego bezrobocia czyli również do powiatu piskiego, gdzie stopa bezrobocia była wciąż wysoka. W ramach programu 54 osoby bezrobotne skorzystało z:
- zatrudnienia w ramach robót publicznych - 45 osoby,
- bonu na zasiedlenie – 5 osób,
- wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – 4 osoby.
 

Programy realizowane z Funduszu Pracy w 2017 roku

  1. Program „Aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia oraz na terenach rewitalizowanych, a także realizowanych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie PLUS" skierowany był do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.
Wsparcie w ramach programu to zatrudnienie 250 osób bezrobotnych w ramach robót publicznych oraz 2 osoby otrzymały jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
  1. Program specjalny „Drogowiec – nowa praca, nowe umiejętności" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy w ramach algorytmu przyznanego urzędowi na 2017 rok.
Uczestnikami projektu były osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu spełniające łącznie następujące warunki:
- ustalony III profil,
- zamieszkujące na obszarach wiejskich powiatu piskiego,
- będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy (osoby wymienione w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Wybór grupy osób bezrobotnych objętej wsparciem w programie poprzedzony został opracowaniem Diagnozy osób bezrobotnych w zakresie ich sytuacji, z której wynikało, że w stosunku do ww. grupy osób bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Piszu miał ograniczone możliwości wsparcia, a grupa ta wymagała konkretnych działań przywracających ich na rynek pracy.
Działania zastosowane w programie specjalnym to poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, zatrudnienie w ramach robót publicznych, zaś elementem wspierającym zatrudnienie był zakup środków ochrony indywidualnej i narzędzi do wykonywania pracy oraz bon na dojazdy do pracy.
Wsparciem w programie objęto 25 osób bezrobotnych.
Okres realizacji programu: 12.06.2017r – 31.01.2018r.
  1. Program specjalny „Drogowiec – nowa praca, nowe umiejętności" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy w ramach algorytmu przyznanego urzędowi na 2017 rok. Realizacja programu rozpoczęła się w 2016 roku i była kontynuowana do 31.03.2017 roku.
W 2017 roku 25 uczestników programu kontynuowało zatrudnienie w ramach robót publicznych rozpoczętych w poprzednim roku.
Okres realizacji programu: 03.06.2016r - 31.03.2017r.
 

Programy realizowane z Funduszu Pracy w 2016r.

„Drogowskaz Piski" to program specjalny realizowany ze środków Funduszu Pracy przyznanych urzędowi algorytmem na realizację zadań w 2016 roku. 
Okres realizacji: 02.06.2016 – 31.03.2017
Planowana liczba uczestników: 20
Uczestnicy programu to osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu z ustalonym III profilem pomocy, które z miejsca zamieszkania mają ograniczone możliwości dojazdu do pracy publicznymi środkami transportu i nie posiadają własnego środka transportu.
Uczestnicy programu specjalnego będą wykonywali prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatowych poprzez ich porządkowanie i modernizację. 4 uczestników będzie obsługiwało pilarki spalinowe, co wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Pozostałe prace nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji.
Zakres prac wykonywanych przez uczestników  programu specjalnego:
poprawianie, ustawianie słupków i pionowych znaków drogowych,
oczyszczanie, malowanie barierek,
oczyszczanie przepustów, rowków nawadniających,
oczyszczanie kratek ściekowych,
koszenie traw, wycinka i usuwanie krzewów,
sprzątanie pasów drogowych, dróg, chodników,
pielęgnacja żywopłotów i zadrzewienia,
inne prace niezbędne do utrzymania stanu dróg.
Uczestnicy programu będą zatrudnieni w ramach robót publicznych, 4 osoby zostaną przeszkolone w zakresie „Operator pilarki spalinowej", wszyscy zostaną skierowani na badania lekarskie oraz otrzymają narzędzia niezbędne do pracy.
 
„Program Aktywizacja i Integracja (PAI)"  to program realizowany ze środków Funduszu Pracy przyznanych urzędowi algorytmem na realizację zadań w 2016 roku. 
Okres realizacji:
I edycja – kwiecień – maj 2016
II edycja – wrzesień – październik 2016
Planowana liczba uczestników: 40
Celem głównym programu PAI jest  poprawa sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych z powiatu piskiego poprzez udzielenie kompleksowego wsparcia służącego wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. Celem integracji społecznej jest kształtowanie aktywnej postawy w życiu zawodowym i społecznym, przełamywanie wewnętrznych barier, wzmacnianie motywacji, aktywizacja uczestników, włączanie ich w proces rozwiązywania problemów, wymiana doświadczeń, rozwijanie samodzielności w działaniu i podejmowaniu decyzji, współdziałanie w zespole.
Uczestnicy programu to osoby bezrobotne korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, dla których ustalono profil pomocy III, w szczególności realizujący kontrakt socjalny.
Osoby w ramach programu korzystają z grupowego poradnictwa specjalistycznego w formie warsztatów trenerskich (łącznie 80 godzin zajęć), pośrednictwa pracy i prac społecznie użytecznych.

„Pracuj po 50-tce" to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra.
Okres realizacji: 01.04.2016 – 31.12.2016
Planowana liczba uczestników: 50
Uczestnikami programu są osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia z powiatu piskiego.
Wsparcie skierowane do uczestników w ramach programu to roboty publiczne.
 
„Aktywna wiosna 2016" to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra.
Okres realizacji: 13.06.2016 – 31.12.2016
Planowana liczba uczestników: 22
Uczestnikami programu są osoby bezrobotne, będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy (określeni w art. 49 pkt 2-6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to w szczególności:
roboty publiczne,
wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy,
jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
„Bezrobotni w regionach wysokiego bezrobocia realizujący roboty publiczne" 
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra.
Okres realizacji: 13.06.2016 – 31.12.2016
Planowana liczba uczestników: 38
Uczestnikami programu są osoby bezrobotne z powiatu piskiego zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu.
Wsparcie skierowane do uczestników w ramach programu to roboty publiczne.
 

Programy realizowane z FP w 2015r.

1. „(RE)START- Aktywny 50-latek"  program specjalny
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy przyznanych urzędowi algorytmem na realizację zadań w 2015 roku. 
Okres realizacji: 01.04.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu spełniające łącznie trzy następujące warunki:
- wiek powyżej 50 lat,
- ustalony III profil pomocy,
- korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej.
Działania zastosowane w programie specjalnym:
- poradnictwo zawodowe,
- usługa okulistyczna i zakup okularów (element specyficzny programu),
- pośrednictwo pracy,
- prace społecznie użyteczne,
- roboty publiczne.

2.„Program Aktywizacja i Integracja (PAI)"  
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy przyznanych urzędowi algorytmem na realizację zadań w 2015 roku. 
Okres realizacji: 01.07.2015 – 31.08.2015
Celem głównym programu PAI była  poprawa sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych z powiatu piskiego poprzez udzielenie kompleksowego wsparcia służącego wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. Celem integracji społecznej było kształtowanie aktywnej postawy w życiu zawodowym i społecznym, przełamywanie wewnętrznych barier, wzmacnianie motywacji, aktywizacja uczestników, włączanie ich w proces rozwiązywania problemów, wymiana doświadczeń, rozwijanie samodzielności w działaniu i podejmowaniu decyzji, współdziałanie w zespole.
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, dla których Powiatowy Urząd Pracy w Piszu ustalił profil pomocy III, w szczególności realizujący kontrakt socjalny.
Osoby w ramach programu skorzystały z grupowego poradnictwa specjalistycznego w formie warsztatów trenerskich (łącznie 80 godzin zajęć), pośrednictwa pracy i prac społecznie użytecznych.

3. „Młodzi - Aktywni 2015" to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 01.02.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby młode do 25 roku życia z powiatu piskiego.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to:
- bony: stażowe, zatrudnieniowe, na zasiedlenie, szkoleniowe;
- roboty publiczne;
- prace interwencyjne;
- jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej;
- staże.
 
4. „Aktywni na wiosnę! Program dla osób powyżej 50 roku życia"
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 01.05.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby powyżej 50 roku życia z powiatu piskiego.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to:
- roboty publiczne,
- prace interwencyjne.
 
5. „Kierunek praca"
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 01.05.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne z powiatu piskiego, będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy wskazane w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj.:
- do 30 roku życia,
- długotrwale bezrobotni,
- powyżej 50 roku życia,
- korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej,
- posiadający co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
- niepełnosprawni.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to:
- roboty publiczne, 
- prace interwencyjne,
- bony: zatrudnieniowy, na zasiedlenie,
- staże.
 
6.  „Nowe horyzonty" 
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 06.08.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne z powiatu piskiego, będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy wskazane w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj.:
- do 30 roku życia,
- długotrwale bezrobotni,
- powyżej 50 roku życia,
- korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej,
- posiadający co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
- niepełnosprawni.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to:
- roboty publiczne,
- jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- refundacja kosztów na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy,
- bony na zasiedlenie,
- staże,
- prace interwencyjne,
- szkolenia indywidualne.
 
7.  „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30-50 lat" 
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 18.06.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne z powiatu piskiego w wieku 30 – 50 lat.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to:
- roboty publiczne,
- staże,
- prace interwencyjne,
- szkolenia.
 
8.  „Dołącz do pracujących – program dla osób powyżej 50 roku życia"
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 18.06.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby powyżej 50 roku życia z powiatu piskiego.
Działania skierowane do uczestników w ramach programu to roboty publiczne.
 
9. „Bezrobotni w regionach wysokiego bezrobocia realizujący roboty publiczne" 
to program realizowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy ministra.
Okres realizacji: 10.09.2015 – 31.12.2015
Uczestnikami programu były osoby bezrobotne z powiatu piskiego, którzy zostali objęci wsparciem w ramach robót publicznych.
 
 

Programy realizowane z FP w latach 2009-2011

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu realizuje program aktywizacji zawodowej dla osób bezrobotnych zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników pt.: „Aktywni na rynku pracy". W ramach programu osoby bezrobotne, które utraciły zatrudnienie i są zarejestrowane w PUP w Piszu mogą skorzystać z usług i instrumentów rynku pracy zgodnych z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a w szczególności z:

- poradnictwa zawodowego

- pośrednictwa pracy

- prac interwencyjnych,

- szkoleń.

Program przewiduje objęcie wsparciem 140 osób bezrobotnych.

Okres realizacji programu: 01 czerwiec 2011r. – 31 grudzień 2011r.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu uprzejmie informuje, iż w 2010 roku realizował następujące programy skierowane na aktywizację osób bezrobotnych z powiatu piskiego:

 

1) Projekt "Modernizacja Linii Kolejowej na trasie Szczytno - Pisz - Ełk" finansowany był ze środków Funduszu Pracy. program był kontynuacją zainicjowanego w 2007 roku przedsięwzięcia, którego celem było zatrudnienie 51 osób bezrobotnych przy remoncie linii kolejowej na trasie Szczytno- Pisz - Ełk.

2) Projekt "Droga powrotu na rynek pracy 2010" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z "rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program był kontynuacją zainicjowanego w 2009 roku projektu. Celem projektu było wsparcie 484 osób bezrobotnych zwolnionych z pracy, w szczególności z przyczyn niedotyczących pracowników związanych z  trudnościami gospodarczymi.  Działania zaplanowane w projekcie to: poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne oraz staże.

3) Projekt "Aktywne zarządzanie wiekiem" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z "rezerwy"  Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program miał na celu pomóc osobom bezrobotnym  znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy powrócić do czynnego życia zawodowego. W ramach programu zaktywizowano 76 osób w wieku powyżej 45 roku życia. Osoby poprzez udział w projekcie nabyły doświadczenie zawodowe i nowe kwalifikacje zawodowe. Działania skierowane do uczestników to: poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia indywidualne, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne i roboty publiczne.

4) Projekt „Piska młodzież" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu była pomoc osobom bezrobotnym do 30 roku życia w sprawnym poruszaniu się po rynku pracy, zdobycie doświadczenia zawodowego, nabycie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych, pomoc w nawiązywaniu kontaktów zawodowych oraz podniesienie motywacji do poszukiwania pracy dzięki wsparciu doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy oraz poprzez zastosowanie takich form wsparcia jak: staże, prace interwencyjne, doposażenie lub wyposażenia stanowiska pracy, szkolenia indywidualne i grupowe oraz jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W ramach projektu zaktywizowano 259 osób bezrobotnych do 30 roku życia.

5) Projekt „Pracuj dalej!" finansowany był ze środków  Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej i stanowił odpowiedź na potrzeby lokalnego rynku pracy oraz samych osób bezrobotnych z powiatu piskiego zwolnionych z pracy, w tym z przyczyn niedotyczących pracowników w latach 2008-2010. Wsparciem zostały objęte również rodziny zwolnionych pracowników. W ramach projektu 106 osób bezrobotnych skorzystało z takich form wsparcia jak: poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia indywidualne oraz jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

6) Projekt „Zainwestuj w kapitał ludzki" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej i miał na celu rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w powiecie piskim. Program został zainicjowany również z myślą o potrzebach piskich przedsiębiorców, którzy chcieli zwiększać zatrudnienie w swoich firmach w ramach utworzonych nowych miejsc pracy. W ramach programu 119 osób bezrobotnych skorzystało z takich form wsparcia jak: pośrednictwo pracy, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy szkolenia.

7) Projekt „Kierunek praca" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej i miał na celu pomoc 340 osobom bezrobotnym z powiatu piskiego znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy (art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy), podnieść kwalifikacje zawodowe i powrócić do czynnego życia zawodowego. Wejście na rynek pracy osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy jest niezwykle trudne, wymagające dużej motywacji i wsparcia. Dlatego w ramach projektu osobom bezrobotnym zaproponowano takie wsparcia jak: pośrednictwo pracy, doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy, szkolenia indywidualne i grupowe oraz roboty publiczne.

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu  uprzejmie informuje, iż w 2009 roku realizował następujące programy skierowane do osób bezrobotnych z powiatu piskiego:


1) Projekt „Modernizacja linii kolejowej na trasie Szczytno -Pisz-Ełk" finansowany był ze środków Funduszu Pracy. Program był kontynuacją zainicjowanego w 2007 roku przedsięwzięcia, którego celem było zatrudnienie 37 osób bezrobotnych przy remoncie linii kolejowej na trasie Szczytno – Pisz - Ełk.

2) Projekt „Parasol nad piskim bezrobociem" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program został zainicjowany na rzecz osób zwalnianych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, związanych z trudnościami gospodarczymi oraz niewypłacalnością pracodawców w warunkach kryzysu gospodarczego. Działania zaplanowane w projekcie to: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne i staże. W ramach programu zaktywizowano 398 osób bezrobotnych z powiatu piskiego.

3) Projekt „Praca dla młodych" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program został zainicjowany w celu zwiększenia aktywności zawodowej osób do 30 roku życia. Działania skierowane do 103 uczestników to: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, staże oraz szkolenia: pracownik ochrony fizycznej I stopnia, kwalifikacja wstępna do kat. D, stylizacja paznokci.

4) Projekt „Piski przedsiębiorca" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program miał na celu rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Działania zaplanowane w  projekcie to: pośrednictwo pracy, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - dla 30 osób, jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej - 25 osób bezrobotnych. 

5) Projekt „Aktywny Piszanin 45/50 PLUS" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Program został zainicjowany w celu zwiększenia aktywności zawodowej 51 osób bezrobotnych w wieku powyżej 45 roku życia. Działania zaplanowane w projekcie to: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, roboty publiczne oraz staże.

6) Projekt „Droga powrotu na rynek pracy"    finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To nowy i kolejny  progam napisany z myślą o osobach zwalnianych z pracy, a szczególnie skierowany jest do osób, które utraciły pracę w wyniku pożaru Zakładu Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych.W ramach programu zaoferowaliśmy 245 osobom bezrobotnym udział w następujących formach wsparcia:

  • ­jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • ­staż,
  • ­prace interwencyjne,
  • ­roboty publiczne,
  • ­szkolenia: prawo jazdy kat. D, operator maszyn ciężkich, pilarz-drwal, stylizacja paznokci, spawacz TIG MAG, wizaż z elementami wizerunku, operator wózka widłowego, SEP do 1 KW, konserwator urządzeń transportu bliskiego, prawo jazdy kat. C+E, prawo jazdy kat. C,
  • ­zatrudnienie na refundowanych stanowiskach w ramach kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

 

7) Projekt "Piska jesień 2009" finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu była aktywizacja 316 osób bezrobotnych z powiatu piskiego, która umożliwiła uczestnikom powrót na rynek pracy, nabycie nowych kwalifikacji zawodowych, zdobycie doświadczenia zawodowego jak również  pomoc w otwarciu własnej działalności gospodarczej. Działania skierowane do osób bezrobotnych to: poradnictwo zawodowe, posrednictwo pracy, roboty publiczne, jednorazowe środki na rozpoczęcie działaności gospodarczej, doposażenie lub wyposażenie stanowisk pracy, staż oraz szkolenia: operator maszyn ciężkich, chiropraktyka, pilarz - drwal, operator wózków widłowych, pracownik firmy handlowej, kierowca - operator wózków jezdniowych o napędzie silnikowym, konserwator urządzeń transportu bliskiego, wizaż z elementami stylizacji wizerunku, stylizacja paznokci, prawo jazdy kat. C+E.


Programy realizowane z FP w 2012 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu uprzejmie informuje, iż w roku 2012 realizuje następujące programy skierowane do osób bezrobotnych z powiatu piskiego:

1. Program "Nowe miejsca pracy dla osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy" finansowany jest ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z "rezerwy"  Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy tj.:

- długotrwale bezrobotnych,

- bezrobotnych kobiet, w tym kobiet które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

- bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,

- bezrobotnych do 25 roku życia,

- bezrobotnych powyżej 50 roku życia,

- bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,

- bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,

- bezrobotnych niepełnosprawnych.

W ramach programu osoby bezrobotne mogą skorzystać z:

* zatrudnienia w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy,

* zatrudnienia w ramach robót publicznych.

Kwota pozyskanych środków to 210.000 zł.

2. Program dla "Osób bezrobotnych do 30 roku życia" finansowany jest ze środków FP pozyskanych z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy jak i samych osób bezrobotnych z powiatu piskiego. W ramach programu osoby bezrobotne skorzystają z zatrudnienia w ramach robót publicznych, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz otrzymają jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kwota pozyskanych środków to 621300 zł.

3. Program aktywizujący "Osoby długotrwale bezrobotne, osoby bezrobotne bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, osoby bezrobotne samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia"-finansowany ze środków FP pozyskanych z rezerwy MPiPS, powstał z myślą o w/w grupach osób bezrobotnych, które na rynku pracy są w szczególnie niekorzystnej sytuacji i potrzebują wsparcia by powrócić na rynek pracy. Działania zaplanowane w ramach programu to: szkolenia, prace interwencyjne oraz roboty publiczne. Kwota pozyskanych środków to 288000 zł.

4. Program dla "Osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia"- finansowany ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej jest skierowany do bezrobotnych osób po 50 roku życia. Osoby te należą do grupy w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, które borykają się ze stereotypami dotyczącycmi wieku, przez co jest im trudniej znaleźć zatrudnienie i utrzymać je na dłużej. W ramach programu osoby 50+ skorzystają ze szkoleń oraz zostaną zatrudnione w ramach robót publicznych. Kwota pozyskanych środków - 1920000 zł.

5. Program dla "Osób bezrobotnych do 30 roku życia"- to kolejny już program skierowany do osób młodych, który jest finansowany ze środków FP pozyskanych z rezerwy MPiPS. Celem programu jest pomoc osobom bezrobotnym do 30 roku życia, którzy mają utrudniony dostęp do zatrudnienia związany m.in. z brakiem doświadczenia zawodowego czy kwalifikacji zawodowych adekwatnych do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. W ramach programu zaproponowano szeroki wachlarz wsparcia młodych osób bezrobotnych, którzy skorzystają ze: staży, szkoleń, prac interwencyjnych, robót publicznych, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy. Zaś osoby posiadające predyspozycje do prowadzenia działalności otrzymają jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kwota pozyskanych środków- 1178600 zł.

6. Program aktywizujący " Osoby długotrwale bezrobotne, osoby bezrobotne bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, bezrobotne kobiety które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka"- finansowany jest ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest pomoc w/w grupom osób bezrobotnych w szybkim powrocie na rynek pracy. Działania założone w programie to: staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, a osoby posiadające predyspozycje do prowadzenia działalności otrzymają jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kwota pozyskanych środków na program to 422000 zł.

7. PROGRAM SPECJALNY

 

"PRACA DLA 50-LATKA" to pierwszy Program Specjalny, który Powiatowy Urząd Pracy w Piszu będzie realizował w ramach pozyskanych dodatkowo środków z rezerwy MPiPS w kwocie 1.270.200,00 zł., z przeznaczeniem na pomoc w aktywizacji zawodowej jednej z najbardziej na piskim rynku pracy niedocenianej grupy osób, jakim są osoby bezrobotne po 50 roku życia. 

Okres realizacji Programu Specjalnego: 01.06.2012 r - 31.12.2012r.

Ogólna wartość Programu Specjalnego: 1.803.292,13 zł.

Celem Programu Specjalnego "PRACA dla 50-latka" jest aktywizacja zawodowa 128 osób bezrobotnych z powiatu piskiego powyżej 50 roku życia, w tym ze szczególnym uwzględnieniem długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych zamieszkujących obszary wiejskie, w stosunku do ktorych stosowane usługi i instrumenty rynku pracy okazały się niewystarczające do powrotu na rynek pracy. 

W ramach Programu Specjalnego założono nastepujące BLOKI wsparcia dla osób po 50 roku życia:

BLOK 1 - dla 28 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, w tym ze szczególnym uwzględnieniem długotrwale bezrobotnych i bezrobotnych zamieszkujących na wsi:

1. Poradnictwo zawodowe, w tym tworzenie lub modyfikacja Indywidualnego Planu Działania;

2. Pośrednictwo pracy;

3. Zajęcia aktywizacyjne w Klubie Pracy (5 dniowe):

4. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy do kwoty 20.000 zł, na każde utworzone stanowisko pracy. 

Specyficzne elementy wspierające refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy:

1. Premia dla pracodawcy w wysokości 1.550,00 zł., za utworzenie i utrzymanie każdego stanowiska pracy dla osoby po 50 roku życia. Premia jest motywacją do dalszego nieprzerwalnego zatrudnienia osoby bezrobotnej po 50 r.ż. Premia zostanie wypłacona pracodawcy po upływie 5 miesięcy nieprzerwalnego zatrudnienia osoby bezrobotnej na utworzonym stanowisku pracy. Premię otrzyma pracodawca, który złoży wniosek do PUP w Piszu o wypłatę premii po wymaganym okresie  zatrudnienia.

2. Premia dla osoby bezrobotnej w wysokości 1.535,00 zł., za utrzymanie pracy i podjęcie próby przełamania barier związanych z niechęcią podejmowania nowej pracy i utrzymania jej na dłużej. Premia zostanie wypłacona każdej osobie po upływie 5 miesięcy nieprzerwalnej pracy u pracodawcy i która złoży wniosek do PUP w Piszu o wypłatę premii.

3. Premia dla pracodawcy w wysokości 900 zł., za stworzenie i utrzymanie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej powyżej 50 roku życia zatrudnionej co najmniej 3 miesiące.

4. Premia dla osoby bezrobotnej w wysokości 900 zł., za utrzymanie pracy i podjęcie próby przełamania  barier związanych z niechęcią podejmowania nowej pracy i utrzymanie jej na dłużej dla osoby zatrudnionej co najmniej 3 miesiące.

5. Premia dla pracodawcy w wysokości 900 zł., za stworzenie i utrzymanie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej powyżej 50 roku życia zatrudnionej co najmniej 2 miesiące.

6. Premia dla osoby bezrobotnej w wysokości 900 zł., za utrzymanie pracy i podjęcie próby przełamania barier związanych z niechęcią podejmowania nowej pracy i utrzymanie jej na dłużej dla osoby zatrudnionej co najmniej 2 miesiące.

7. Gratyfikacja pieniężna dla pracodawcy w wysokości 900 zł., za przełamanie bariery związanej z niechęcią zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

8. Gratyfikacja pieniężna dla osoby bezrobotnej w wysokości 900 zł., za przełamanie barier związanych z podjęciem pracy u pracodawcy prywatnego w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy. 

BLOK 2 - dla 4 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, które będą posiadały predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej:

1. Poradnictwo zawodowe, w tym tworzenie lub modyfikacja Indywidualnego Planu Działania;

 

2. Szkolenie z przedsiębiorczości z 1 godziną doradztwa indywidualnego, ukierunkowanego na indywidualne potrzeby w rozwiązywaniu ewentualnych trudności w rozpoczęciu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej;

3. Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej do wysokości  21.000 zł. 

Specyficzny element wspierający jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej:

1. Wsparcie pomostowe udzielone przez pierwsze 3 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej z przeznaczeniem na pokrycie obligatoryjnych opłat w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym kosztów ZUS do wysokości 1.500 zł. miesięcznie.

BLOK 3 - dla 96 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, zamieszkujących na wsi, w tym ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych:

1. Poradnictwo zawodowe, w tym tworzenie lub modyfikacja Indywidualnego Planu Działania;

2. Pośrednictwo pracy;

3. Zajęcia aktywizacyjne w Klubie Pracy (5 dniowe);

4. Roboty publiczne. 

Specyficzne elementy wspierające roboty publiczne:

1. Premia dla pracodawcy w wysokości 200% minimalnego wynagrodzenia za każde utrzymane zatrudnienie osoby po 50 r.ż. przez kolejne co najmniej 3 miesiące po zakończeniu refundacji. Premia zostanie wypłacona  po upływie 6 miesięcy nieprzerwalnego zatrudnienia osoby bezrobotnej na stanowisku pracy i zatrudnieniu jej na min. kolejne 3 m-ce. Premia zostanie wypłacona pracodawcy, który złoży wniosek do  PUP w Piszu o wypłatę premii.

2. Zakup 47 rowerów dla osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia zamieszkujących na wsi - w celu zlikwidowania bariery jaką jest miejsce zamieszkania na wsi i konieczność dojeżdżania z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy (likwidacja bariery braku środka transportu).

3. Premia dla pracodawcy w wysokości 200% minimalnego wynagrodzenia za każde utrzymane zatrudnienie osoby po 50 roku życia przez kolejne co najmniej 4 miesiące po zakończeniu refundacji. Premia zostanie wypłacona po upływie 3 miesięcy nieprzerwalnego zatrudnienia osoby bezrobotnej na stanowisku pracy. Premia zostanie wypłacona  pracodawcy, który złoży wniosek do PUP w Piszu o wypłatę premii.

4. Rekompensata wydatków związanych z dojazdem do pracy dla osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia zamieszkujących na wsi w wysokości 550 zł. Rekompensata zostanie wypłacona osobom bezrobotnym, którzy złożą wniosek o wypłatę rekompensaty do PUP w Piszu po 3 miesiącach nieprzerwalnego zatrudnienia w ramach robót publicznych.

Koordynator programu:

Aneta Brandt

Samodzielny Specjalista ds. Programów

PUP w Piszu, pok. nr 7, tel. 87 425-24-60.


Programy realizowane z FP w 2013 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu uprzejmie informuje, iż w roku 2013 realizował następujące programy skierowane do osób bezrobotnych z powiatu piskiego:

1. Program „Aktywni po 50-tce" finansowany był ze środków pochodzących z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Projekt skierowany był do 117 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia pozostających co najmniej 6 miesięcy w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.

W ramach programu osoby bezrobotne skorzystały z:

  • pośrednictwa pracy- 117 osób,
  • poradnictwo zawodowe (utworzenie lub modyfikacja IPD)- 117 osób,
  • zatrudnienia w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy- 6 osób,
  • zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych – 15 osób,
  • zatrudnienia w ramach robót publicznych – 96 osób.

Kwota programu: 980.000,00 zł.

2. Program „Kierunek praca" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS. Celem programu była pomoc 100 osobom bezrobotnym do 30 roku życia, zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu co najmniej 6 m-cy, w tym do osób bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego oraz do osób długotrwale bezrobotnych i osób zamieszkujących obszary wiejskie. Osoby bezrobotne skorzystały: z poradnictwa zawodowego (utworzenie lub modyfikacja IPD), z pośrednictwa pracy, ze staży – 26 osób, ze szkoleń indywidualnych - 12 osób, zatrudnienie w ramach robót publicznych podjęło – 22 osoby, prace interwencyjne podjęło 30 osób oraz w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy zatrudniono 10 osób.

Kwota programu: 680.000,00 zł.

3. Program „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z powiatu piskiego" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS i powstał z myślą o osobach bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy określone w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Programem objęto 180 osób Działania, które zaplanowano w ramach projektu to: pośrednictwo pracy, roboty publiczne – 163 osoby, jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej - 2 osoby oraz zatrudnienie w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy podjęło 15 osób.

Kwota programu: 620.000,00 zł.

4. Program dla „Osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy określone w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS. Program był skierowany do 101 osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Osoby w ramach programu skorzystały z pośrednictwa pracy i prac społecznie użytecznych.

Kwota programu: 70.000,00 zł.

5. Program „Czas na pracę" - to kolejny program skierowany do osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy określone w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej i był odpowiedzią na zapotrzebowanie na dane formy wsparcia lokalnego rynku pracy jak i samych osób bezrobotnych z powiatu piskiego. W ramach programu 47 osób bezrobotnych skorzystało z poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, zatrudnienia w ramach robót publicznych – 21 osób, staży - 11 osób oraz zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych – 15 osób.

Kwota programu: 258.000,00 zł.


Programy realizowane z FP w 2014 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Piszu uprzejmie informuje, iż w roku 2014 realizował następujące programy skierowane do osób bezrobotnych z powiatu piskiego:

1. Program dla „Osób bezrobotnych do 25 roku życia" finansowany był ze środków pochodzących z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Projekt skierowany był do 103 osób bezrobotnych do 25 roku życia. W ramach programu osoby bezrobotne skorzystały z:

  • pośrednictwa pracy- 103 osoby,
  • szkoleń indywidualnych - 2 osoby,
  • zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych – 93 osoby,
  • stażu – 8 osób.

Kwota programu: 367.705,31 zł.

2. Program dla „Osób bezrobotnych do 30 roku życia" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS. Celem programu była pomoc 231 osobom bezrobotnym do 30 roku życia, zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu. Osoby bezrobotne skorzystały z następujących instrumentów rynku pracy:

- bony stażowe – 27 osób,

- bony szkoleniowe – 6 osób,

- bony zatrudnieniowe – 6 osób,

- bony na zasiedlenie – 4 osoby,

- staże – 63 osoby,

- roboty publiczne – 123 osoby,

- prace interwencyjne – 1 osoba,

- wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy - 1 osoba.

Kwota programu: 930.000,00 zł.

3. Program dla „Osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS i powstał z myślą o barierach w znalezieniu zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia. Programem objęto 41 osób Działania, które zaplanowano w ramach projektu to: roboty publiczne – 33 osoby, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego po 50 roku życia – 8 osób.

Kwota programu: 225.000,00 zł.

4. Program  „Aktywizacja i Integracja - PAI" – finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" MPiPS. Program był skierowany do 50 osób bezrobotnych najbardziej oddalonych od rynku pracy z ustalonym III profilem pomocy. Osoby w ramach programu skorzystały z warsztatów trenerskich, pośrednictwa pracy i prac społecznie użytecznych.

Kwota programu: 19.022,04 zł.

 5. Program dla „Bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia" - to kolejny program skierowany do osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy określone w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej i był odpowiedzią na zapotrzebowanie na dane formy wsparcia lokalnego rynku pracy jak i samych osób bezrobotnych z powiatu piskiego. W ramach programu 58 osób bezrobotnych skorzystało z poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz zatrudnienia w ramach robót publicznych.

Kwota programu: 263.000,00 zł.

6. Program dla „Osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określeni w art. 49 ustawy" - program finansowany był ze środków Funduszu Pracy pozyskanych z „rezerwy" Ministra Pracy i Polityki Społecznej i zawierał nowe instrumenty skierowane do osób bezrobotnych z powiatu piskiego. W ramach programu 713 osób bezrobotnych skorzystało następujących instrumentów rynku pracy:

- jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 4 osoby,

- staże – 127 osób,

- bony na zasiedlenie – 4 osoby,

- bony szkoleniowe – 4 osoby,

- szkolenia indywidualne – 4 osoby,

- wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy – 4 osoby

- prace interwencyjne – 26 osób,

- roboty publiczne – 540 osób.

Kwota programu: 2.653.508,31 zł.